Informační portál o pánských košilích

Historie pánské košile – kdy a jak vznikla?

Pro muže je košile nezbytnou součástí oděvu. Minimálně jednu má v šatníku každý z vás. Nosíte je denně do zaměstnání, jednou za čas na ples, na svatbu nebo si ji oblékáte ve volném čase, například na rande nebo večeři s přáteli. Vyrábějí se s manžetami, různými typy límečků, a to vše v nejrůznějších barvách i vzorech. Košile takhle nevypadaly vždy, stejně jako všechny části pánského oděvu prochází i košile svým vývojem. Jaká je tedy historie pánské košile, než se zformovala do dnešní podoby?

Vznik košile

Kdybyste viděli prvotního předchůdce dnešních košil, asi byste ani netipovali, že mají něco společného. Jednalo se o kus lněné látky s dlouhými rukávy a otvorem pro hlavu. Na něm se nosil tzv. kabátec, a tak košile nebyla vůbec vidět. Z tohoto důvodu byla košile jednoduchého, volného střihu. V 15. století v Itálii vznikly košile s rozšířenými rukávy, díky tomu se nejspodnější vrstva oblečení stala viditelnější. S viditelnější košilí se změnil i její materiál, protože len se jednoduše krčil.

Změna od 16. století

Košile se nově začaly vyrábět z bavlněné příze, která držela tvar. Ze začátku se šilo šněrování na krk a na konce rukávu, později se do látky vyšívaly i dekorační vzory. Z původního pytle přes hlavu se tak stal módnější kousek oblečení s postranním rozparkem. Na konci 16. století se začal modelovat límeček. Ze zašněrovaného límce u krku se zvedla látka až k ohryzku. Aby mužům z kabátu nebo jiného svršku nečouhal visící kus látky. Zpevnily se konce rukávů a vznikly překládané manžety spojené manžetovým knoflíčkem. Takovou košili si mohli dovolit pouze zámožní muži a šlechtici. Ti si museli pořídit rovnou několik kusů, aby měli košili vždy krásně čistou a bílou.

Rozšíření košile po Evropě v 17. století

Situace se změnila na začátku 17. století, kdy vznikly odepínací manžety a límeček. Košile se rozšířila po Evropě především díky vzniku pánského obleku v 17. století. Oblek vycházel z anglického jezdeckého saka a byl podobného střihu jako dnešní saka. Jednalo se také o období, ve kterém pohodlí a vzhled oděvu hrály čím dál větší roli.

Poválečné období

V meziválečném období se logicky vývoj módy zastavil a viditelná změna nastala až po 2. světové válce. Košile se začaly vyrábět ve velkém množství a v jejich výrobě byli průkopníky opět Angličané. Světově vyhlášeným místem, zásadním pro výrobu košilí, se stala anglická Jermyn Street. Odtud proudila většina košil do celé Anglie, Evropy i světa. Právě zde se začaly vyrábět první barevné košile. I dnes je Jermyn Street vyhlášeným místem pánské módy.

Příze se změnila v bavlnu a střih košil se viditelně zúžil, aby kopíroval siluetu těla. Límeček se nosil stále stojací, ale pak přišel s novým trendem vévoda z Windsoru, který špičky límečku ohnul směrem dolů, tak jak je známe dnes. Za britského krále Edwarda VII. pak vznikly rukávy na zapínání klasickým knoflíkem, ale neupustilo se ani od dvojitých manžet. Nejnovějším trendem jsou pak univerzální manžety, díky kterým můžete tu samou košili zapnout na klasický i manžetový knoflíček.  Prohlédněte si společenské košile s různými typy manžet.

Víte, že

Tmavé košile jsou vhodné pro večerní události, například na ples?

Světlé košile jsou vhodné pro denní události, například do práce?