Informační portál o pánských košilích

Jak se starat o košili, aby vypadala co nejdéle jako nová

Nosíte košile do zaměstnání, na společenské události nebo ve vašem volném čase? Neutrácejte za košili zbytečně jen proto, že ta stará se vám mírně zašpinila. Přečtěte si několik základních tipů, jak pečovat o košili a jak ji čistit, aby vám vydržela co nejdéle jako nová.

S péčí o košili začněte hned po koupi

Jakmile přijdete s právě koupenou košilí domů, vybalte ji z obalu nebo krabice. Zbavte ji všech špendlíků, plastových cvočků a výztuží, které drží tvar košile. Poté ji důkladně vyžehlete a pověste ji na ramínko. Proč? Po přežehlení se nehezké sklady na košili narovnají a vy si ušetříte čas, až se budete chystat do práce nebo na společenskou akci.

Košile si nikdy nepřehazujte přes židli a už vůbec je neskládejte do skříně. Košile není tričko a sklady, které se vytvoří, budete velmi těžko žehlit. A to pak ve společnosti nepůsobí dobře.

Pračka versus ruční praní košile

Většina z vás by zřejmě volila první možnost. Je to varianta mnohem pohodlnější a pro vás rychlejší. Není možné obecně říct, že praní košil v pračce je špatné a že ruční mytí je to nejlepší řešení. Výhody i nevýhody mají obě varianty. Záleží především na tom, jak moc špinavou košili máte a jaké jsou vaše časové možnosti.

Předtím, než se rozhodnete, který ze způsobů praní zvolíte, podívejte se na vaši košili. Zkontrolujte vnitřní strany manžet, zda jsou zašedlé. Dále se podívejte na stav límce z vnitřní strany, jestli je zašedlý. Pokud ano, doporučujeme ruční mytí. Pokud jste ji na sobě měli jen chvíli a na košili jde sotva poznat, že byla nošená, můžete zvolit pračku.

1. Ruční mytí

Lavor nebo umyvadlo napusťte vlažnou vodou a vložte do něj košili. Přisypte nebo přilijte kapku pracího prostředku. Nechte jej chvíli působit a poté očistěte manžety, límec a další potřebná místa. Mělo by to jít poměrně snadno a rychle. Poté několikrát celou košili přemáchejte a postupujte stejně jako u jakéhokoli jiného prádla.

2. Praní v pračce

Zásadní pravidla, na které nesmíte zapomenout, se týkají teploty a programu. Košili neperte na více než 40 °C a na jiný než jemný program. Mohla by se vám srazit nebo byste zničili vlákna a s tím i jedinečné vlastnosti materiálu.

Než ji vložíte do bubnu pračky, přetočte ji naruby a zapněte první knoflík u límce. Ideální je zapnout všechny knoflíky, ale i jeden knoflík postačí k tomu, aby košile byla chráněna před nárazy bubnu. Košile raději nemíchejte s jiným oblečením a mokré košile sušte pouze pověšené na ramínku.

Tip pro vás

Máte ve svém šatníku také pánský oblek, který často nosíte? Pak byste mu měli věnovat minimálně stejnou péči jako košili. Pro pánský oblek však platí jiná pravidla. Chcete vědět jaká? Pak si přečtěte článek, jak se starat o pánský oblek, aby vám vydržel co nejdéle jako nový (nové okno).

Víte, že

Tmavé košile jsou vhodné pro večerní události, například na ples?

Světlé košile jsou vhodné pro denní události, například do práce?